Představ si internet jako poštu. Pošta v tomto případě využívá jako adresy domů IP adresu. Bohužel IP adres je nedostatek a tak se řeší jednoduše - „pošta“ (čti poskytovatel internetu) si vytvoří vlastní síť (adresy domů) a přidělí tak např. celému bloku domů tu samou adresu. Pokud je z jednoho z těchto domů odeslán požadavek např. na stažení webové stránky, server ji vrátí na IP adresu, kterou však sdílí celý blok domů. Provider však ví, komu požadavek (dopis) předat, neboť ví, kdo požadavek odeslal.
Opačně to však nelze, pokud ti chce někdo poslat dopis (požadavek), odešle ho na IP adresu (veřejnou, sdílenou celým blokem domů) a provider neví, komu požadavek poslat.
To je tedy rozdíl, mezi veřejnou a neveřejnou IP adresou. Veřejná je pouze tvá, unikátní, neveřejná je sice pouze tvá a unikátní, ale pouze v rozsahu „bloku domů“.
Na hostování serveru (ať jde o minecraft či jiný) tedy potřebuješ veřejnou IP adresu, nebo nějaké externí řešení jako např. Hamachi.
U tvého providera lze jistě veřejnou IP adresu zřídit, ovšem za příplatek. Někdy provider přidělí veřejnou IP adresu sám od sebe.
Ať už máš wifi, nebo ne, určitě máte doma router/modem. To je ta krabička, do které ti vede z počítače kabel. Nastavení tohoto routeru/modemu lze otevřít v prohlížeči zadáním jeho IP adresy. U O2 jde například o
http://10.0.0.138/.
Zde je nutné nastavit pro Minecraft tzv. port forwarding. Tento router/modem, je dělaný na připojení více počítačů k internetu. Vytvoří tedy vlastní (domácí-lan) síť a jedná se o podobný problém, jako při veřejná/neveřejná IP adresa. Ale zde se řeší porty. Minecraft běží defaultně na portu 25565 pod protokolem TCP. Je tedy nutné routeru říct, že pokud přijde zvenku požadavek na port 25565 pod protokolem TCP, že má požadavek předat právě na tvůj počítač.